Zhroutil se mi svět

Život je někdy těžký, těžší než může člověk unést. Zvlášť když je sám a nemá nikoho, komu by složil hlavu do klína. Když přijde krize, tak jedna rodina se semkne, jiná se rozpadne. Těžké chvíle jsou jako konec cesty. Musíte se rozhodnout, kam dál. Doprava, doleva, rovně..V takové chvíli nastupuje smutek, aby nám dal čas, jednu etapu uzavřít a začít znova. Je třeba se rozloučit a hledat nové cíle, někdy možná i nový smysl života. Smutek bývá bolestný i očistný a pokud se v něm neutopíme, tak prospěšný. Pokud nás však pohltí jako bažina, že už není možno se nadechnout a pohnout, pak přichází deprese.

Depresí nazýváme smutnou náladu trvající nepřiměřeně dlouho a nepřiměřeně intenzivně. U deprese se již jedná o nemoc. Člověk zasažený depresí není schopen navázat oční ani slovní kontakt, dívá se do prostoru, odpovídá po delší době, pomalu a jednoslovně, přestává o sebe dbát, den obvykle tráví doma v lůžku. Není schopen běžných prací v domácnosti a po minimální zátěži je unavený. Celkově se izoluje, zanechává všech svých předchozích zájmů, nekontaktuje se s přáteli. Má charakteristické poruchy spánku, kdy se budí brzy ráno a už neusne. Nedokáže se radovat, může mít i myšlenky na ukončení života.

Deprese nemusí zvyknout jen následkem těžké životní události. Tělesné stresory jako chronická bolest, těžké fyzické postižení, recidiva onkologického onemocnění, může také člověka „zlomit“. Depresi mohou způsobit i některé léky na tělesné obtíže. Zvláště starší lidé, kde je obvyklá někdy i „divoká směska“ léčivých látek, mohou mít prospěch jen z úpravy medikace, o čemž samozřejmě musí rozhodnout lékař.

U počínající deprese je nejlepší volbou léčby psychoterapie. Psychoterapeut vám může pomoci porozumět tomu, co se děje, obnovit žebříček hodnot a víru v okolní svět. V terapeutickém vztahu byste se měli cítit naprosto bezpečně, abyste se mohli dostatečně otevřít a najít znovu ztracenou sílu. A v důsledku toho i znovu převzít kontrolu nad svým životem.

Pokud je deprese tak těžká, že již není možno navázat slovní kontakt, přicházejí myšlenky na sebevraždu a apatie, je nutné vše řešit s psychiatrem. V tomto případě většinou hospitalizací v nemocnici. Po nasazení léků a změně prostředí se většinou deprese zmírní na snesitelnou úroveň a je opět vhodné začít s psychoterapií.

Nejhorší možností léčby deprese je samoléčba alkoholem, drogami či jinou formou závislé činnosti (včetně vysedávání u sociálních sítí). Alkohol sám o sobě depresi vyvolává. Na chvíli přijde úleva, po vystřízlivění je však vše horší a schopnost řešit problémy se vytrácí. Naopak velmi prospěšné, pokud to ještě jde, je jakákoliv tělesná činnost. Nemusí se jednat vždy o sport, ale zvláště muži dle mých zkušeností, velmi profitují z větší tělesné zátěže, posilování či běhu. Sport jim navrací ztracenou sebedůvěru a nadhled. Ženám pomáhá zase práce na zahradě, procházky, kontakt s přírodou. Nebojte se v těžkých chvílích vyplakat, podívejte se zpět, vyberte si z části, která odchází, to co vás naplňuje radostí a rozhodněte se, kam dál.

Smutek je důležitá emoce, která nám pomáhá rozloučit se a otevřít něčemu novému. Ovšem jen, pokud ho prožijeme správně, tedy se mu ani nebráníme, ani se v něm neutápíme. Pak trvá omezenou dobu a po něm přichází úleva a nová energie.